ادبیات، رمان، داستان، شعر، تاریخ تا چه اندازه در پرورش مدیران و رهبران کسب وکار تاثیر دارد؟ دانشگاه هاروارد از سال‌ها پیش به این پرسش پاسخ داده است ودانشجویان مدیریت و کسب و کار الزاما باید این دروس را بگذرانند.

14 کتابی که خواندن‌شان برای مدیران از نان شب واجب‌تر است

14 کتابی که خواندن‌شان برای مدیران از نان شب واجب‌تر است

دلیل، آنچه مدیران می‌توانند در این کتاب‌ها بیاموزند حاصل دانش و تجربیاتی است که به احتمال در کمتر کتاب دانشگاهی و درسی می‌توان آموخت. دانشگاه هاروارد اکنون در اقدامی تازه فهرستی از کتاب‌های فوق‌العاده را تهیه کرده که برای رهبران کسب و کار امروز و آینده مفیداست. با تعدادی از این کتاب‌ها در ادامه آشنا می‌شوید.

۱٫ رساله امپراتور: مارکس اورلیوس 

(The Emperor`s Handbook)

اورلیوس از سال ۱۶۱ تا ۱۸۰ بعداز میلاد مسیح زمامدار روم بود. وی در تاریخ به عنوان یک «پادشاه فیلسوف مسلک»شناخته می‌شود. اندیشه‌های این مرد همچنان نقشه راه رهبران بزرگ است. این امپراتور اندیشمند با آنکه هرگز قصد چاپ دست‌نوشته‌های خود را نداشت، اما درس گفتارهاییجاودانه درخصوص آیین و فلسفه رواقیون و زندگی و رهبری از او به یادگار مانده است.اورلیوس در جایی می‌گوید که «برای داشتن یک زندگی شاد به چیزهای زیادی نیاز نیست؛همه چیز درون خودتان است.» یا در جایی دیگر با تاکید بر اهمیت تغییر و تحول که امروزه از ملزومات رهبری است بیان می‌دارد که «جهان هستی یعنی تغییر؛ این اندیشه‌های ما است که زندگانی ما را می‌سازد

۲٫ هنر جنگ: سان تزو 

(Art of War)

“هنرجنگ” یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌ها در استراتژینظامی در جهان است. در جنگ، زمانی که قادر به حمله هستیم، باید عکس آن را نشاندهیم. وقتی می‌توانیم از نیروهایمان استفاده کنیم، باید طوری وانمود کنیم که نمی‌توانیم.وقتی که نزدیک دشمن هستیم باید کاری کنیم که دشمن خیال کند دور هستیم. زمانی که دور هستیم باید خود را نزدیک نشان بدهیم. سپس حمله را آغاز کنید و دشمن را شکست بدهید. کسب و کار و تجارت مانند جنگ است. همان طور که در جنگ با دشمن درگیر هستیم،در تجارت هم با رقبا در نبردیم. توانایی تطبیق دشمن جنگی با رقیب تجاری، تصرف زمین‌های همسایه با بازارهای جدید تجاری، روز و شب جنگیدن با زمان ورود کالا به بازار رقابت و…مثال‌هایی از این مقایسه هستند.

۳٫ انسان در جست‌وجوی معنا: ویکتورفرانکل 

(Man`s Search for Meaning)

ویکتور فرانکل از روانپزشکان مشهور اتریشی و از بازماندگان اردوگاه‌های کار اجباری نازی‌ها است. کتاب ارزشمند وخواندنی «انسان در جست‌و‌جوی معنا» متشکل از دو بخش اصلی است. بخش اول با عنوان«تجاربی از اردوگاه اجباری» شرح حالی از درون اردوگاه‌های کار اجباری است که خودنویسنده آنها را تجربه کرده و دیده است. بخش دوم به معرفی لوگوتراپی (معنادرمانی)می‌پردازد. در این بخش مفاهیمی چون معناجویی، پویایی اندیشه‌ای، خلأ وجودی، جوهر وجود و… مطرح می‌شود.

فرانکل مدت زیادی در اردوگاه کار اجباری اسیر بود و تمام خانواده او به جز خواهرش در این راه قربانی شدند ؛ اماچنین فرد باتدبیری چگونه این‌گونه زندگی و محیط سرشار از تنش و آشوبناک را قابل زیستن می‌دانست؟ شاید بهترین جواب را خود او می‌دهد: آنچه انسان‌ها را از پا درمی‌آورد،رنج‌ها و سرنوشت نامطلوب‌شان نیست، بلکه بی‌معنا شدن زندگی است که مصیبت‌بارتر است و معنا تنها در لذت و شادمانی نیست، بلکه در رنج و مرگ هم می‌توان معنایی یافت ودر جایی دیگر سخن معروف نیچه یعنی «آنچه را که موجب مرگ من نشود، مرا نیرومندتر می‌کند»نقل قول می‌‌کند.

14 کتابی که خواندن‌شان برای مدیران از نان شب واجب‌تر است

14 کتابی که خواندن‌شان برای مدیران از نان شب واجب‌تر است

۴٫ پوکر دروغگویان: مایکل لوئیس 

(Liar`s Poker)

مایکل لوئیس، نویسنده‌ای کهنه‌کاردر وال‌استریت ژورنال است و آثار بسیاری از او در حوزه اقتصاد و کسب‌وکار وجوددارد. شاید بتوان گفت که دستمایه اصلی کتاب‌های او روایت داستان‌گونه از بحران‌های اقتصادی و چالش با آنها است.

۵٫ از خوب به عالی: جیم کالینز 

(Good to Great)

چرا برخی شرکت‌ها چندین دهه شکوفا باقی می‌مانند؛ اما برخی دیگر از پا می‌افتند و از بین می‌روند؟ این پرسشبنیادین جیم‌کالینز، استاد بزرگ فوت و فن‌های رهبری و مدیریت است. خوب، دشمن عالی است. این مهم‌ترین مفهومی است که نویسنده کتاب سعی دارد تا خواننده را متوجه آن کند. کتاب‌های کالینز حاصل چندین سال کار تحقیقاتی وی هستند و آثار او را خردورزان غربی به مثابه انجیل مدیریت تصور می‌کنند. یکی دیگر از کتاب‌های جیم‌کالنیز «چگونه بزرگ‌ترین‌ها سقوط می‌کنند» بود که در سال ۲۰۰۹ موجب شد که رییس تویوتا صنعت اتومبیل‌سازی را با اظهار نظر خود دچار شوک کند. وی گفته بود که با مطالعه این کتاب به این نتیجه رسیده است که شرکتش در چهارمین مرحله از پنج مرحله زوال معرفی شده در کتاب کالینز قرار دارد.

۶٫ نفوذ: روانشناسی ترغیب: رابرت سیالدینی

(Influence: The Psychologhy of Persuasion)

اقناع و ترغیب، در قلب کسب‌وکارو رهبری قرار دارد؛ چرا که یک فرد به عنوان رهبر باید توانایی انجام این کار را درمشتری، مراجع، تامین‌کننده و کارکنان خود داشته باشد. سیالدینی به خوبی مفاهیم ژرفروانشناسی را وارد ادبیات تجاری کرده است.

۷٫ غول‌های اقتصادی: هفت نوآور در عرصه کسب وکار و امپراتوری‌هایی که بنا نهادند: ریچارد تدلو

(Enterprice: Seven Business Innovators andthe Empires they Built)

تدلو در این کتاب به وقایع نگاری از رهبران بزرگ می‌پردازد، کسانی که دنیای مدرن امروز، زاییده اندیشه‌های ناب آنها است. به یقین الگوهای معرفی شده در این کتاب، چراغ راه رهبران جوان خواهدبود.

۸٫ شهریار: نیکولو ماکیاولی

(THE PRINCE)

شهریار، اثری از نیکولوماکیاولی (۱۴۶۹-۱۵۲۷)، نویسنده و سیاستمدار ایتالیایی که بی‌گمان پرخواننده‌ترین وبحث‌انگیزترین، ستوده‌ترین و بدنام‌ترین اثر در ادبیات سیاسی همه زمان‌ها است.

۹٫ صعود پول؛ تاریخ مالی جهان: نیال فرگوسن

(The Ascent of Money:AFinancial History of the World)

فرگوسن، تاریخ‌نگاری مسلط به مفاهیم بازاری است. بر همه رهبران امروز و آینده واجب است تا از محیط کسب و کارپیرامون خود شناخت کافی داشته باشند. فرگوسن در این کتاب حرف‌های تازه‌ای می‌زند؛او از تولد ملت جدیدی پس از جنگ سرد سخن می‌گوید. او این ملت را چیمریکا(چین+آمریکا) نامیده و معتقد است این دو کشور بدون هم نمی‌توانند به حیات خودادامه دهند.

۱۰٫  معضل نوآوران؛ وقتی که فناوری نوین موجب شکست شرکت‌های بزرگ می‌شود

کلایتون ام.کریستنسن

(The innovator`s dilemma: whennew twchnologies cause great firms to fail)

اخیرا کریستنسن به انتخاب Thinkers50 به عنوان بزرگ‌ترین اندیشمند کسب‌وکار معرفی شده است. در این کتاب وی نشان می‌دهد که چگونه ممکن است شرکت‌هایی که بر ارائه محصولات سطح بالا به مشتریان سودآور خود تمرکز می‌کنند، به دلیل نوآوری‌های نامتعارف، رقبای جدیدشان (نوآورانی که مشتریان سطح پایین‌تر را هدف می‌گیرند که به دنبال محصولات ارزان‌ترند) از میدان به در می‌شوند.

۱۱٫ هفت عادت مردمان موثر: استفان کاوی

(The Seven Habits of HighlyEffective People)

کتاب کاوی از جمله کتاب‌های خودیاری بسیار مفید است. هفت عادت معرفی شده به وسیله استفان کاوی، هم در رشد و بالندگی شخصی و هم شغلی بسیار اثرگذار خواهد بود.

۱۲٫ قدرت عادت: چارلز داهیگ

(The Power of habit)

چارلزداهیگ در این کتاب با عنوان «قدرت عادت» به علمی اشاره می‌کند که در پس آن پرسش وچرایی درباره کارهای مختلف وجود دارد. در این کتاب وی تحقیقات علمی و اجتماعی راترکیب کرده و می‌نویسد عادت با الگویی روانشناختی به نام «حلقه عادت» شروع می‌شودکه سه فرآیند جداگانه دارد. ابتدا نشانه یا انگیزه وجود دارد که به مغز شما می‌گوید وارد مرحله اتوماتیک نسبت به رفتار خاص شود. بعد از آن، مرحله معمول یا روزمرگی است و مرحله سوم، پاداش است؛ چیزی که مغز شما دوست دارد به یادآوری آن کمک کند و حلقه عادت شکل می‌گیرد.

۱۳٫ تنظیم قطب‌نما روی شمال حقیقی: رهبر نابدرون خود را کشف کنید: بیل جرج

(True north: Discover yourauthentic Ieadership)

نسل آینده رهبران، بر اصالتتاکید و تمرکز دارند. بیل جرج از جمله پیش‌ قراولان رویکرد رهبری ناب و اصیل است.این کتاب حاصل مصاحبه و گفت‌وگو با بیش از ۱۰۰ رهبر کهنه‌کار و کارکشته است و جزوه علمی بسیار خوبی برای رهبران امروز و فردا می‌باشد.

۱۴٫ سه‌شنبه‌ها با موری: میچ آلبوم

(Thesdays with Morrie)

سه‌شنبه‌ها با موری ازتاثیرگذارترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های انتشارات نیویورک تایمز است که از اکتبر۱۹۹۷ تاکنون همواره در صدر جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های سال قرار داشته است.

اپراه وینفری، بر اساس این کتاب، فیلمی تلویزیونی تهیه کرد که از تلویزیون ایران نیز پخش شد. سه‌شنبه‌ها باموری، نوشته یک نویسنده آمریکایی به نام میچ آلبوم (Mitch Album) است داستان کتاب واقعی است و درباره ارتباط استادی به نام موری شوارتز (Morrie Schwartz) با شاگردش میچ آلبوم است.

موری محبوب همه دانشجوها است.سال‌ها بعد موری بیماری خطرناکی می‌گیرد، به طوری که دکتر می‌گوید کم‌کم فلج می‌شودو در مدت دو سال نیز خواهد مرد. وی غصه‌دار نمی‌شود بلکه سعی می‌کند در این زمان با خوبی زندگی کند. میچ آلبوم تصمیم می‌گیرد که روزهای سه‌شنبه نزد استاد خود برودو هر بار در باب موضوعی با یکدیگر سخن گویند.

«وقتی مردن را می‌آموزی، زندگیکردن را یاد می‌گیری… تنها راه معنی دادن به زندگی این است که خودت را وقف دوستداشتن دیگران بکنی… مرگ زندگی را به پایان می‌رساند نه یک رابطه را… بعضی وقت‌هاآدم نمی‌تواند به چشم‌هایش اعتمادکند. باید به احساساتش اعتماد کند؛ اگر می‌خواهیدیگران به تو اعتماد داشته باشند، باید تو هم به آنها اعتماد داشته باشی. حتی درتاریکی مطلق. حتی وقتی داری می‌‌افتی… بسیاری از چیزها کشف شده است به جز چگونهزیستن.»

اینها تنها گوشه‌ای از درس گفتارهای زیبای این کتاب است که می‌تواند هدایت‌گر رهبران جوان باشد .

۷ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: Alert: Content is protected !!