آیا تاکنون از خود پرسیده­ایم که سازمان ما موفق است یا خیر؟ یا اینکه عملکرد فعلی ما چقدر در راستای مسیر موفقیت ما قرار دارد؟ آیا در سازمان ما فعالیت­های روزمره جهت دار و هدفمند است؟ به طور خلاصه آیا سازمان ما امروز برای آینده خود تصمیم استراتژیک گرفته است؟ اگر پاسخ مثبت است پس ما یک سازمان استراتژی محور داریم. سازمانی که همه چیز خود را بر محور اولویت­هایش پی­ریزی می­نماید.

سیستم Pointer یک راه حل نرم­ افزاری است که به سازمان­ها در ایجاد یک سازمان استراتژی محور یاری می­رساند. مراحل اصلی این سیستم در یک نگاه در شکل زیر ارایه شده است.

Pointer-cycle

برنامه­ ریزی استراتژیک:

در بخش برنامه­ریزی استراتژیک سیستم pointer بستر تعامل و collaboration را برای سازمانها پدید می­آورد که در آن امکان مشارکت و همکاری همه بخشهای سازمان در فرآیند برنامه ریزی استراتژیک به منظور هدف­گیری آگاهانه جهت­های سازمان تعبیه شده است. در این قسمت از سیستم امکان تعریف متدولوژی برنامه­ریزی و حرکت بر اساس آن نیز وجود دارد.

جاری سازی استراتژی:

در بخش جاری سازی استراتژی­ها، فرآیند تبدیل استراتژی به برنامه اجرای استراتژی بر اساس مدل BSC نسخه سال ۲۰۰۹ (Execution premium) به طور کامل پشتیبانی شده است و در آن مفاهیمی نظیر مقاصد استراتژیک(Strategy Destination)، مضامین استراتژیک(Strategy theme)، ایجاد همسویی استراتژیک بین برنامه­های بخشهای مختلف سازمان(Strategic alignment)، بودجه بندی استراتژیک، پروژه ها و … به طور کامل دیده شده است.

تدوین برنامه های عملیاتی، اقدامات و پروژه ها:

در این بخش برنامه جاری سازی استراتژی به برنامه­های عملیاتی(Action plan) تبدیل شده و در داخل آن فعالیتها و پروژه­های مرتبط با برنامه­های عملیاتی تعریف می­گردند. در بخش پروژه ها سبدی از پروژه­ها تعریف شده و مسئولین پروژه­ها اطلاعات کنترل هزینه­ای، زمانی، ارتباطات، منابع انسانی پروژه­ها را مدیریت می­نماید. در بخش فعالیت­ها نیز وضعیت پیشرفت و پرونده اقدامات صورت گرفته را مدیریت می­نماید.

تدوین بودجه بندی بر مبنای استراتژی ها:

در بخش بودجه بندی، بودجه اقدامات استراتژیک بر اساس برنامه­های عملیاتی، پروژه و فعالیتها به صورت درختی از بخش­های زیر مجموعه جمع­آوری و صورت بندی می­گردند. نهایتاً بودجه استراتژیک سازمان به صورت درختی تجمیع می گردد.

اندازه گیری عملکرد:

در بخش اندازه­گیری عملکرد امکان تعریف معیارهای کلیدی عملکرد (KPI) و تعیین اهداف کمی و شناسنامه معیار برای هریک وجود دارد. در ادامه معیارهای کلیدی عملکرد در قالب گروه های معیار (جداول Fact) دسته بندی شده و به آنها بعد (Dimension) متصل می­گردد. نهایتاً معیارهای کلیدی عملکرد به برنامه­ها و اقدامات متصل شده و در قالب کارتهای امتیازی برای هر یک از واحد های سازمانی و کل سازمان صورت بندی می­گردند. بدین صورت در هر دوره اطلاعات عملکردی سازمان بر اساس جریان کار تعریف شده جمع آوری شده و در قالب گزارشات مدیریت عملکرد ساماندهی می­گردد و داشبوردها و کارتهای امتیازی برای مخاطبین قابل دسترس خواهد بود.

مدیریت برنامه های بهبود:

در بخش برنامه­های بهبود بر اساس مغایرتهایی که در تحقق اهداف ایجاد شده، اقداماتی جهت جبران عملکرد و رفع انحرافات تعریف می­شود و توسط سیستم پیشرفت آنها کنترل می­گردند.

معماری سیستم پوینتر:

همانطور که مشاهده می­شود در لایه زیر سیستمهای کارکردی شش زیر سیستم زیر وجود دارند. در این زیر سیستمها فرآیندهای اصلی مدیریت استراتژیک اعم از برنامه­ریزی، جاری سازی، اجرا و اندازه­گیری و مدیریت عملکرد قرار گرفته­اند.

در لایه داشبورد و گزارشات این امکان تعبیه شده است که توسط ابرزار های مختلفی همچون QlikView، Sharepoint، Stimal Report و خود سیستم Pointer وضعیت نظام مدیریت استراتژیک در سازمان تحت کنترل باشد.

در لایه تنظیمات زیر ساختی دو بخش مدیریت سیستم که امکان مدیریت کلان سیستم Pointer را در اختیار قرار می­دهد و مدیریت ساخت انباره داده و OLAP به منظور مدیریت یکپارچه اطلاعات سازمانی، قرار گرفته­اند.

راه حلهای جنبی یکپارچه با Pointer

۱٫        راه حل QlikView

زمانی ایجاد دشبوردها و تجزیه و تحلیل داده­ها برای هر خروجی چند ماه طول می­کشید، و سرعت تصمیم­گیری سازمانی را پایین  می­آورد اما با کلیک­ویو می توان آن را در چند دقیقه انجام داد .کلیک ویو بستر هوش کسب و کار برای تبدیل داده ها به دانش می­باشد. این نرم افزار هر کسب و کار و کاربرهای فنی را قادر می­سازد تا داده­های خود را بدون هیچ محدودیتی جدا کنند، و به آن‌ها کمک می‌کند زمانی که نیاز به تصمیم­گیری در مورد مسائل سازمانی است، تصمیمات موثر و بهتری مبتنی بر اطلاعات صحیح بگیرند. کلیک ویو نرم­افزاری است که امکان باز یافتن و تطبیق دادن داده­ها را از منابع گوناگون ، فراهم می‌کند. با بارگذاری در برنامه، داده­ها در مسیری که فهم و کار با آن‌ها آسان تر باشد، ارائه می­شوند. نرم افزاری ساده و قابل انعطاف می­باشد و کاربران نهایی در سازمان به راحتی می­توانند از آن استفاده کنند و در زمان کوتاهی آن را آموزش ببینند.

در کلیک­ویو می­توان حجم بالایی از اطلاعات با سرعت بسیار زیادی بارگذاری کرد و استفاده نمود. کلیک ویو به شما کمک می‌کند در هر زمانی اطلاعات و داده­های سازمانی خود را بر اساس معیار های سازمانی خود بررسی نمایید و بتوانید بر اساس آن تصمیمات دقیقی را بگیرید.

دو فاکتور کلیک ویو را به عنوان یک تکنولوژی ممتاز، معرفی می‌کند:  «مدل داده ای ترکیبی» امکانی است اطلاعات را از منابع داده­ای گوناگون با هم دیگر مربوط می‌کند. “in-memory” تکنولوژی که کلیک ویو را قدرتمند و با سرعت بالا می­سازد. ادامه

۱٫        معماری پیشنهادی Microsoft برای پیاده­سازی راه­حل­های مدیریت عملکرد

مجموعه ابزارهای Bi suite شرکت Microsoft یک مجموعه قدرتمند برای پیاده­سازی راه­حل­های مدیریت عملکرد کسب­و­کار و توسعه داشبوردهای مدیریتی را در اختیار سازمانها قرار می­دهد. این سیستم فراتر از یک راه­حل نرم­افزاری بوده و می­توان آنرا ابزار توسعه راه­حلهای گوناگون مدیریت عملکرد و سیستم گزارشات مدیریت (MRS) دانست. این سیستم قابلیت توسعه و بکارگیری انواع چارچوب­های معتبر و رایج مدیریت عملکرد مانند BSC،۶ سیگما، Performance prism، ارزیابی رضایت مندی مشتریان و … را، دارا می­باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده توسط آقای Eckerson (2005) چرخه اجرای مدیریت عملکرد از سه بخش عمده تشکیل شده است: ۱) برنامه­ریزی عملکرد ۲) پایش وضعیت عملکرد ۳) مدیریت اقدامات اصلاحی.

لذا معماری Bi suite به گونه­ای است که چرخه مدیریت عملکرد را به طور کامل پوشش می­دهد. چهار وظیفه اصلی سیستم عبارت است از: برنامه ریزی، پایش، تحلیل و مدیریت اقدامات.

منبع: وب سایت روشمند

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: Alert: Content is protected !!