http://www.littleyellowduck.co.uk/assets/uploads/Images/2012/Blog_2012/Lesson.jpg
آیا کتاب مفیدی خوانده اید که بعداً فقط چند نکته اصلی‌ از آن یادتان مانده باشد؟ آنهم اگر یادتان مانده باشد! احتمالا مشکل اینجاست که شما با یکی‌ از کم اثر‌ترین راه‌های یادگیری عمل کرده‌اید.

وقتی‌ که درس موسیقی در مدرسه یاد میگرفتم، حدود ۷ سال پیش، روی دیوار یک پوستر توجه مرا جلب میکرد و آن مخروط آموزش بود، در واقع در آن هنگام چیز جالبتری نبود که معلم اسکاتلندی ما بتواند توجه مان را بیشتر به آن جلب کند. این پوستر نشان دهنده راه‌های مختلف یادگیری و چگونگی‌ فعالیتهای مختلف در بالاتر بردن شانس برای یادگیری بود.

بعد از تحقیقاتی‌ فهمیدم که این پوستر را “ادگار دیل” در ۱۹۶۹ ساخته است، دیل با نگاهی‌ عمیق به وسیله آموزش موضوعات مشابه به راه‌های متفاوت و یادداشت توانایی‌‌های یادآوری اطلاعات بعد از آموزش، روشهای مختلف موثر یادگیری را طبقه بندی کرد. شما اینرا هم باید بدانید‌ که این مخروط آموزشی‌، بااینکه نتیجه تحقیقات دیل است ولی‌ اعداد درصد آن هرگز توسط دیل ساخته نشده اند بلکه نتیجه تحقیقات افراد دیگری هستند که بعدا اضافه شده اند. بر اساس این تحقیقات ما میتوانیم ببینیم که :

* کم اثر‌ترین راه یادگیری، گوش دادن و خواندن اطلاعات است

* موثر‌ترین راه یادگیری، یاد دادن آن همراه با استفاده روزمره در زندگی‌ است.

مخروط آموزشی‌ نشان دهنده آن است که هر گاه شما فیلمی را از یک کتاب ببینید، قسمتهایی از آن را به خاطر میسپارید، چون دیدن و شنیدن در مغز شما بهتر ذخیره و نگهداری برای حافظه میشوند.

یادگیری (تقریبا) همه چیز: ما این مخروط آموزشی‌ را، صرفنظر از ارقام درصد آن، به عنوان یک راهکار استفاده می‌کنیم. مخروطی که میتواند روش‌ها و موضوعات یادگیری را تغییر دهد. جنبه‌های مختلفی‌ که شما چه مقدار و چگونه آنها را یاد میگیرید و از آنها استفاده می‌کنید. این مخروط راه بهتر یادگیری را آموزش میدهد. همین موضوع باعث شد که من استفاده بهینه آنرا در زندگی‌ فردی هر کس را پیشنهاد کنم .

برای مثل: قصد دارم که روشهای یادگیری یوگا و حرکات مختلف لازم را استفاده کنم

* ارائه سخنرانی‌: گرچه شنیدن سخنرانی‌ از بدترین راههای یادگیری است ولی‌ سخنرانی‌ کردن یکی‌ از بهترین روشها است، شما میتوانید به هر کالج یا دانشگاه که می‌خواهید بروید و در مورد یوگا و حرکات آن سخنوری کنید. (یا در هر مکان دیگر).

* نوشتن مقاله: اگر وبلاگ یا وبسایت دارید میتوانید وقت صرف گذاشتن مطلب در مورد یوگا و حرکات آن با استفاده از تصاویر، کنید.

* بحث با دوستان خود: یکی‌ از ساده‌ترین گزینه‌های یادگیری در اختیار گذاردن موارد یادگیری با دوستانتان و اجتماع پیرامون شما است، هر کجا که مناسب دیدید موضوع را مطرح کنید و از بحث در آن به دانش خود بیفزایید. هر چه با افراد بیشتر بحث کنید، توانایی شما در بحث و یادگیری آن موضوع بیشتر و بهتر خواهد شد. بعلاوه از شبکه‌های اونلاین مثل فیس بوک و تویتر هم میتوانید استفاده کنید.

* در زندگی‌ روزمره انجام دهید: همانگونه که به دیگران یاد می‌دهید، خودتان هم انجام دهید. مثلا اگر به دیگران در مورد تنظیم تنفس یاد می‌دهید، در هنگام انجام تمرینات خود نیز تنفستان را تنظیم کنید. هر چه به دیگران میاموزید خود نیز بیاموزید مطمئناً روشهای بیشتری برای آموزش دیگران و استفاده آن در زندگی‌ خودتان هم وجود دارند از ایجاد برگزاری کلاس در منزل خود و ضبط صحبت‌های تان و چگونگی‌ تاثیر آن را مطالعه کنید.

*مثل هر چیز دیگری در زندگی‌، یادگیری هم شامل همه و همیشه نمی‌شود، برای مثال، تحقیقات من نشان داده کسانی‌ هستند که با شنیدن یا دیدن بهتر یاد میگیرند تا از روشهای آموزش به دیگران و خودشانبنابر این از این روشها هر کس به نوبه خود باید بهره‌برداری کند، شما چه روشی‌ را انتخاب می‌کنید؟

 

مترجم : فرشاد سجادی

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مهرداد ایمانی
  بهمن 2, 1392 8:00 ب.ظ

  ممنون بابت جمع اوری این همه مطلب مفید
  ببخشید اگه بشه درباره حسابرسی با کمک نرم افزار(منظورم حسابرسی رایانه ایی نیست) میخوام بدونم چه نرم افزارایی تو حسابرسی کاربرد داره؟
  باز هم تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: Alert: Content is protected !!