Tax; Conformity; Checklist; Report; Surveillance; Comparison; Order; Business; Finance; Certificate; Advice; Document; Form; Checkbox; Identity; Questionnaire; Writing; blue; Pen; Tick Symbol; Paper; rating; ranking; White; Isolated; Quality Certification; tax audit; non-conformance; satisfactory; graph; chart; desk; calculator; figures; Human Resources; audit; review;

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از اجرایی شدن سیستم کنترل های داخلی خبر داد و گفت: از سال آینده حسابرسان مستقل شرکت ها به مقوله ارزیابی داخلی اشاره می کنند و گزارش سالانه مجمع به همراه گزارش عملکرد کنترل داخلی روی سایت کدال قرار می گیرد.

استقرار سیستم کنترل های داخلی به اعضای هیأت مدیره به ویژه اعضای غیر موظف این امکان را می دهد مسوولیت خود را بهتر انجام دهند و در فرآیند تصمیم گیری قدرت بیشتری داشته باشند.

 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست تخصصی “استقرار الزامات سیستم کنترل های داخلی” گفت: هیأت مدیره بیشترین مسوولیت را دارد در حالی که باید برای این مسوولیت ابزارهای لازم نظارتی را نیز در اختیار داشته باشد که سیستم کنترل داخلی این امکان را فراهم کرده است.

علی صالح آبادی در ادامه اضافه کرد: بعضاً شاهد این هستیم که یک عضو غیر موظف هیأت مدیره از اتفاقی در شرکت و بنگاه اقتصادی بی خبر است در حالی که از نظر قانونی موظف و متعهد به پاسخگویی است. استقرار سیستم کنترل های داخلی در راستای کمک به اعضای هیأت مدیره و به ویژه اعضای غیر موظف است.

وی درباره اینکه استقرار این سیستم به معنای سلب اختیار و آزادی عمل مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره است، اظهار کرد: این سیستم نه تنها برای مدیران دست و پاگیر نیست بلکه سیستم کنترل های داخلی ابزاریست که اعضای هیأت مدیره از طریق آن می توانند بین آزادی عمل، پاسخگویی و رعایت حقوق ذی نفعان توازن ایجاد کنند.

صالح آبادی با بیان اینکه این شیوه در تمام کشورهایی که بورس قابل پذیرفته شده در بازار سرمایه دارند در حال اجرا است گفت: کشورهایی که بورس متوسط به بالا دارند از این شیوه بهره می گیرند و این یک روش جهانی است که هدف اصلی آن پاسخگویی، شفافیت بیشتر و رعایت حقوق سهامدارن به خصوص سهامدارن جزء است.

 

سخنگوی سازمان بورس استقرار سیستم کنترل های داخلی را فرصتی برای تصمیم گیری بهتر مدیران و پابین آوردن مدیریت ریسک اعضای پرمشغله شرکت ها و بنگاه های اقتصادی خواند و گفت: اگر یک بنگاه به میزان ارزبری یا توزان بین میزان فروش محصولات و خرید مواد اولیه اش دقت نکند ریسک را بالا برده که از طریق استقرار سیستم کنترل داخلی مدیریت ریسک کاهش پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه جایگاه کشور در بانک جهانی ۱۶ پله ارتقاء پیدا کرده است، گفت: یکی از ملاک های بانک جهانی رعایت حقوق سهامدارن به خصوص سهامدارن جزء است که استقرار سیستم کنترل داخلی می تواند نقش مؤثری در این خصوص ایفا کند. 

صالح آبادی در ادامه تأکید کرد: سیستم کنترل های داخلی عاملی برای بالا بردن کیفیت گزارش ها خواهد بود.
ربیس سازمان بورس همچنین با بیان اینکه جایگاه کنونی بازار سرمایه مرهون فعالیت های شرکت های بورسی است گفت: ارزش بورس و فرابورس نسبت به تولید ناخالص داخلی، ۵ سال گذشته حدود ۱۶ درصد بود که در حال حاضر این رقم به حدود ۵۰ درصد رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: حجم معاملات سه بورس نیز برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه به رقم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و تعداد معاملات هم از مرز ۶ میلیون دفعه گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: Alert: Content is protected !!