برای کسانی که می خواهند سیگار را ترک کنند ، پیشنهاد سیگار یک دوست در شب تعطیل و در حالی که در یک کافه نشسته اند ، می تواند آنها را از این تصمیم منصرف کند. برای کسی که می خواهد وزنش را کم کند ، یک تکه کیک خوشمزه در میهمانی تولد یکی از نزدیکانش می تواند باز دارنده باشد . و یا برای آنکه می خواهد به وضعیت مالی خود ، بهبود ببخشد ، باید دید ،آیا در یک روز مناسب برای خرید نیز میتواند موفق باشد ؟

پرفسور جامعه شناس ” مگ ملوی ” آنرا برخورد اهداف تعبیر می کند . وی می گوید : ”  به تصمیم های سال جدیدتان توجه کنید ، سالم بودن ویا کاهش وزن . شما این هدف را درنظر می گیرید که تغذیه سالمی داشته باشید. به شما غذاهای بسیاری اهدا شده و ناگهان جریانی از وسوسه خوردن غذاهای لذیذ و خوش طعم آغاز می شود . کدام هدف ( تغذیه سالمیا لذت غذاهای خوشمزه ) برنده می شود ؟ مطالعات ملوی و همکارانش نشان می دهد وقتیبه شخصی که اهدافی متفاوت دارد ، انتخابی داده می شود ، شخص معمولا هدفی راانتخاب می کند که در لحظه دارای اهمیت و جایگاه بالاتری در فکرش می باشد .

 لذت آنی ، میل به بردن دارد ، بدون این که شخص ،وضعیتی از هدف بالاتر را آفریده باشد .

بهترین راه برای نگهداشتن عهدهای سالجدیدمان در طی ماههای آینده چیست ؟

وی می گوید  : ” شما می توانید این کار را با استمراردر تجدید عهد و به طور مداوم در معرض آن بودن ، انجام دهید . راه هایی را پیداکنید برای جاری ساختن آن در ذهنتان . ” آنرا ساده کنید ، تغییرات ساده وصریح که آن را به سرعت ممکن می سازد . مثلا اگر قصد تان اینست که پول بیشتری ذخیره کنید ، به محل پرداخت حقوقتان بروید ( بانکی که حقوق را پرداخت می کند ) وبلافاصله ترتیبی بدهید که با یک سهم بندی ماهانه ، قسمتی از آن در حسابی که به همین منظور باز کرده اید ، واریز شود و کاغذ یادداشتی را که بر روی آن قصد تان رانوشته اید جهت یادآوری به آینه داخل دستشویی یا روی صفحه مانیتورکامپیوترتان بچسبانید . 

او می گوید ” شاید بهترین راه برای حفظ عهدتان ، اینستکه درباره آن با دیگران صحبت کنید . اگر هدفی واقعا برایتان مهم است  لازم است آنرا به یک عهد عمومی و نوشته شده باکسی که برایتان اهمیت دارد تبدیل کنید . ” او می گوید ، سازمانهایی مثل مراقبان وزن ، که قراردادهایی را می نویسند و جلسات منظمی برگزار می کنند میتوانند برای کسی که می خواهد در سال جدید یک متعهد به کاهش وزن باشد ، مفید واقع شوند .

او  داشتن اهدافیمیانمدت که در طول سال دست یافتنی و به یاد ماندنی هستند را توصیه می کند .

بر اساس مطالعه ای، در اهداف سال جدید ، ۲۵ درصد مردم عهدخود را در انتهای هفته اول شکسته اند .

“مردم یکبار که خطا می کنند ، چنان مراحل عهد خود را تقلیل یافته می بینند که دیگرحاضر نیستند به آن برگردند . اما اگر به خاطر داشته باشید که خطاها قابل درک هستند و آنها باز می توانند به عنوان قصد  به آن نگاه کنند ، شما می توانید به عهد آنها نیرویی جدید ببخشید .” 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: Alert: Content is protected !!