وضعیت شرکت های سرمایه گذاری که در هر دوره مالی جزو آخرین شرکت هایی هستند که مجامع خود را برگزار می کنند، در یک نگاه کلی بررسی شده است.

وضعیت شرکت های سرمایه گذاری که در هر دوره مالی جزو آخرین شرکت هایی هستند که مجامع خود را برگزار می کنند، در یک نگاه کلی بررسی شده است.

با توجه به جدول زیر که NAV شرکت ها را در تاریخ سوم شهریور ماه امسال نشان می دهد ، مشاهده می شود که شرکت های داروپخش، سرمایه گذاری بانک مسکن، دارو سبحان، سرمایه گذاری آتیه دماوند و سرمایه گذاری توسعه ملی بیشترین مقدار NAV را در میان شرکت های سرمایه گذاری به خود اختصاص داده اند. گفتنی است NAV هر یک از این شرکت ها بیش از ۷۵۰ تومان می باشد.

گفتنی است نسبت p/nav در اغلب شرکت ها رقمی بیش از ۰٫۷ مرتبه می باشد. در واقع می توان مشاهده کرد که تنها ۲۱ شرکت از بین ۸۰ شرکت سرمایه گذاری p/nav کمتر از ۷۰ درصد دارند. این در حالی است که طبق نظر کارشناسان، معامله سهام شرکت ها در محدوده قیمتی ۷۰ درصد NAV آنها منطقی می باشد و پرداخت مبالغ بیشتر یا به معنای گران بودن سهم و یا به معنای ارزشمند بودن سهام با توجه به اطلاعات افشا شده یا نشده شرکت می باشد.

 همچنین می توان مشاهده کرد که از بین این شرکت ها بیش از ۵۰ شرکت ذخیره کاهش ارزش دارایی های خود را معادل صفر در نظر گرفته اند.

 با توجه به جدول مربوط به سود نقدی نیز می توان مشاهده کرد که شرکت های داروپخش، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، دارو سبحان ، تجارت الکترونیک پارسیان و سرمایه گذاری گروه توسعه ملی بیشترین مبلغ سود تقسیمی را داشته و هر یک به ازای هر سهم حداقل ۱۰۰ تومان سود تقسیم کرده اند.

این در حالی است که از لحاظ درصد تقسیم سود، شرکت های سرمایه گذاری فنی و مهندسی مشانیر، توسعه صنایع بهشهر، سپنتا و سرمایه گذاری دارویی تامین با تقسیم بیش از ۱۰۰ درصد از سود شرکت در صدر فهرست قرار می گیرند.

 گفتنی است با توجه به جدول می توان مشاهده کرد که اغلب شرکت های این گروه بیش از ۵۰ درصد از سود خود را تقسیم کرده اند.

 همچنین به لحاظ سرمایه به کار گرفته شده، به ترتیب شرکت های نفت و گاز و پتروشیمی تامین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، سرمایه گذاری امید و سرمایه گذاری غدیر بیشترین سرمایه را داشته به طوری که هر یک از آنها بیش از ۱۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه را در صورتهای مالی خود به ثبت رسانده اند.

 نگاهی به آخرین ترازنامه این شرکت ها نشان می دهد که شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه گذاری امید، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی ، سرمایه گذاری غدیر، بانک اقتصاد نوین و سرمایه گذاری سایپا بیشترین مبلغ سود انباشته را داشته اند.

 همچنین نگاهی به جدول زیر نشان می دهد که در شرکت های سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری امید سود انباشته حداقل ۱٫۷ برابر سرمایه می باشد.

گفتنی است بیشترین میزان بدهی ( مجموع جاری و غیر جاری) در این گروه مربوط به شرکت های بانک اقتصاد نوین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین و سرمایه گذاری غدیر می باشد که در بیشترین حالت بیش از ۲۷ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان ( مربوط به بانک اقتصاد نوین) و کمترین مقدار آن بیش از ۱۶۳۴ میلیارد تومان ( مربوط به به سرمایه گذاری غدیر)  می باشد.

 همچنین در بین این ۸۰ شرکت می توان مشاهده کرد که سود انباشته شرکت های دارو پخش، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، سپنتا، سرمایه گذاری ایران خودرو، سرمایه گذاری توکا فولاد، سرمایه گذاری آتیه دماوند، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و سرمایه گذاری اعتلا حداقل دو برابر سرمایه آنها است و از این محل قابلیت افزایش سرمایه را دارند.

گفتنی است از ابتدای سال جاری تاکنون بازدهی این گروه در حالی منفی ۱٫۳۷ درصد بوده است که شرکت های سرمایه گذاری نیروگاهی ایران سنا، گروه صنعتی ملی، سرمایه گذاری توسعه شمال و سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری بازدهی بیش از ۳۰ درصد را نصیب سهامداران خود کرده اند.

این در حالی است که در بین این گروه شرکت های سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری،  نیروگاهی ایران سنا، گروه صنعتی ملی، سرمایه گذاری صنعت بیمه، سیمان فارس و خوزستان جزو پر ریسک ترین ها دسته بندی می شوند.گفتنی است از بین این ۸۰ شرکت ۲۸ شرکت دارای بتای منفی هستند به این معنا که عملکرد آنها بر خلاف جهت بازار است.

 همچنین بهترین رتبه های نقد شوندگی در بین این شرکت ها مربوط به پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، سرمایه گذاری رنا، سرمایه گذاری دارویی تامین، سرمایه گذاری ساختمان ایران و سیمان فارس و خوزستان  می باشد که جزو تک رقمی ها بوده اند.

 مهمترین نسبت های مالی شرکت های این گروه در جدول زیر گردآوری شده است. با مشاهده این جدول می توان دریافت که شرکت های سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، دارویی تامین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری توکا فولاد و سرمایه گذاری غدیر به ترتیب بیشترین بازدهی را از سرمایه به کار گرفته شده (ROE) کسب کرده اند که بیش از ۳۶ درصد می باشد.

 همچنین بیشترین نرخ بازده دارایی ها (ROA) مربوط به شرکت های سرمایه گذاری دارویی تامین، نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه گذاری غدیر، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و سیمان فارس و خوزستان بوده که بیش از ۲۲ درصد می باشد.

 منبع : اکوبورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: Alert: Content is protected !!