رئیس سازمان بورس با بیان اینکه تهیه صورت های مالی براساس استانداردهای حسابرسی تا پایان سال ۱۳۹۵ به طور کامل عملیاتی خواهد شد، گفت: از سال جاری سیستم های اطلاعاتی شرکت ها باید متناسب با این استانداردها اصلاح شوند و در این خصوص کارگروهی با حضور سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان حسابرسی، بانک مرکزی و بیمه مرکزی ایران به همراه جامعه حسابداران رسمی و انجمن های حرفه ای و افراد نخبه کمیته ای تشکیل شده است.
LSA_Budget

علی صالح آبادی در اولین همایش استاندارد بین المللی گزارشگری مالی با تاکید برضرورت های استفاده از استاندارد بین المللی، افزود: پس از بهبود فضای بین المللی، تعامل اقتصاد ایران به خصوص در بازار سرمایه با دیگر کشورها در دنیا افزایش می یابد.

صالح آبادی با اشاره به اینکه با توجه به وضعیت شرکت های ایرانی پس از استفاده از استانداردهای بین المللی تعاملات شان با دیگر کشورها افزوده می شود، تصریح کرد: در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب هم بر تعامل با دنیا ضمن توجه به تولید داخلی و ظرفیت های کشور تأکید شده است.

وی افزود: باید خود را برای تعامل بهتر با دنیا آماده کنیم و در مؤلفه حسابرسی و حسابداری در فضای جدیدی به سمتی حرکت کنیم که سرمایه گذاران خارجی جذب این بازار شوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با تأکید بر اینکه سرمایه گذاران خارجی به صورت های مالی شرکت های داخلی براساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی توجه خواهند کرد، افزود: سرمایه گذاران بین المللی معمولاً پرتفوی از سهام در تمام بورس ها تشکیل خواهند داد و این امر محقق نخواهد شد مگر آنکه بازار سرمایه ای ایران به سمتی حرکت کند که از استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی بهره مند شود.

وی گفت: برای اینکه مقایسه شرکت های داخلی و خارجی کشورها به راحتی صورت پذیرد، استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی راه اندازی شده است.

صالح آبادی اظهار داشت: اکنون بورس های دنیا در سازمانی واحد برای استفاده از استانداردهای بین المللی تفاهم نامه ای امضا کردند اما بورس ایران در این سازمان عضو نیست و در تلاش هستیم با ایجاد زیرساخت های لازم و اجرای موارد مربوط به این استاندارد عضو این سازمان بین المللی شویم.

وی با اشاره به مزایای استفاده از این استاندارد بین المللی، تصریح کرد: اکنون بسیاری از شرکت های داخلی درخواست وام های بین المللی دارند که استفاده از این وام ها ارائه صورت های مالی مبتنی بر استانداردهای جهانی است.

صالح آبادی افزود: اکنون در بورس ایران، از فناوری های XBRL  توسط شرکت های تولیدی بر روی سامانه کدال منتشر و استفاده می شود زیرا این امر به شفافیت بیشتر شرکت ها از منظر بین المللی کمک می کند.

وی با تأکید براینکه شرکت های بانکی، بیمه ای و خدماتی در فاز بعدی از فایل XBRL  بهره مند خواهند شد، گفت: ما از این بحث به عنوان یک ضرورت نگاه می کنیم.

صالح آبادی با اشاره به نقشه راه استانداردهای بین المللی در سازمان بورس اوراق بهادار تدوین شده است، گفت: در تدوین این نقشه راه از رئیس سازمان حسابرسی، هیات عامل و کمیته این سازمان تشکر می کنم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در کوتاه مدت صورت های مالی به صورت اختیاری از یکم فروردین ۹۲ به بعد براساس استانداردهای بین المللی حسابرسی منتشر خواهند شد چرا که این امر در ۲۱ بهمن ماه ۹۲ به تصویب هیات مدیره سازمان بورس رسیده و به شرکت های بورسی و فرابورسی ابلاغ شده است.

وی تأکید کرد: تهیه صورت های مالی براساس استانداردهای حسابرسی تا پایان سال ۱۳۹۵ با توجه به افق طراحی شده، به طور کامل عملیاتی خواهد شد.

صالح آبادی با اشاره به اینکه از سال جاری سیستم های اطلاعاتی شرکت ها باید متناسب با این استانداردها اصلاح شوند، گفت: در این خصوص کارگروهی با حضور سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان امور مالیاتی کشور، سازمان حسابرسی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بیمه مرکزی ایران به همراه جامعه حسابداران رسمی و انجمن های حرفه ای و افراد نخبه کمیته ای تشکیل شده است.

منبع : خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
error: Alert: Content is protected !!